Dlaczego Twój Portal nieruchomości Zarządzanie Ołów jest przestarzały?

Dom > Przemysł > Nieruchomość > Dlaczego Twój Portal nieruchomości Zarządzanie Ołów jest przestarzały?

Why your Real Estate Portal Lead management is outdated

Ołów zarządzanie nieruchomością wypełnia szczeliny między marketingu i sprzedaży. Jest to proces pozyskiwania danych klientów, które kwalifikuje się jako potencjalny ołowiu, powiadamia je, pielęgnuje je, a gdy przewody są one gotowe do sprzedaży przejdzie do działu sprzedaży. Efektywny proces zarządzania ołowiu w nieruchomości może poprawić wyniki wysiłków ołowiu generacji i ostatecznie przyczynić się do lepszej sprzedaży.

Wyzwania w zarządzaniu Lead

ołów zarządzanie wyzwania stoją przez każdą osobę, która porusza sprzedaży więcej niż jeden przewód naraz.

Początkowy błąd jest prowadzić pozyskiwania. Przewody złapanych albo nie są wystarczająco dobre, aby były owocne lub danych nie jest wystarczająca. Niektóre organizacje nadal polegać na starych technik zakupem danych klientów i dokonywania zimno połączeń do potencjalnych klientów.

Wyzwaniem nie kończy się tutaj! Jeśli w przypadku wystarczającej przewody są generowane, następnie potencjalnych klientów nie są przenoszone na tyle szybko do działu sprzedaży. Hot przewody nie mają dłuższą trwałość. Szybkość przetwarzania prospektywne prowadzenie może być krytyczny, jak gorące przewody włączyć zimny, jeśli nie szybko przeniósł. Nie wszystkie zebrane przewody są gorące i nie wszystkie gorące przewody zamieniony zaraz.

Te, które się odbyło się okaże zimno jeśli nie następuje w górę. Przewody te muszą być opracowane na, trzeba je pielęgnować, oraz te, które nie powinny być przekształcane kierowana z powrotem do instalacji. Jeśli zespół sprzedaży nie kierować z powrotem zakaz przekształcania prowadzi do zespołu marketingowego dla dodatkowej pielęgnacji, proces zepsuje. Jeśli zespół marketingu nie dostać wykwalifikowanych prowadzi do zespołu sprzedaży w odpowiednim czasie, rozkłada się zbyt. na szczęście, Wyzwania te mogą zostać zautomatyzowane z technologii oprogramowania.

W obliczu przewagi wyzwania zarządzania w nieruchomości z przestarzałej portalu?

Pobierz chmurze zarządzania ołowiu mobilną aplikację dla Androida lub subskrybować Nieruchomości Oprogramowanie CRM, który ma zdolność do wykonywania Funkcje zarządzania ołowiu koncentrując się na skuteczności nabycia ołowiu, przewód punktacji, ołów pielęgnowaniu, dystrybucja i ołowiu.

Zdobyte klasyfikowane i rozpowszechniane

Przewód nabycie jest podstawowym próba przyciągnięcia potencjalnych klientów i, i uczenia się jak najwięcej o nich jeszcze przed pierwszym interakcji. Skutecznym narzędziem do śledzenia potencjalnych nieruchomości będzie upewnić się, że wszystkie przewody są ujęte na jednej platformie. Przewody może pochodzić z różnych kanałów, takich jak strony internetowe, Strony docelowe, online kampanie w trybie offline lub inne portale.

Ołów segmentacja jest klasyfikacja prowadzi w kategoriach. Przewód ujęte w wiodącego oprogramowania do zarządzania nieruchomości mogą być klasyfikowane na podstawie różnych parametrów, takich jak lokalizacja, projekt, Zespół sprzedaży, typ ołowiu, źródło ołowiu, round-robin technika etc. To pomaga w przewodach kwalifikacyjnych, stosując kryteria proponowane przez obie sprzedaży i marketingu w celu określenia, które przewody są gorące, które mogą być łatwo przekształcone, które są ciepłe, że potrzebuje krótkoterminowej wychowania, które są zimne, która wymaga długotrwałej pielęgnacji i która powinna zostać odrzucona. Jest to zwykle realizowane w procesie ołowiu punktów, która umożliwia również usunięcie duplikaty dane, wadliwe wpisy i inne dane, które mogą być stratą czasu i wysiłku.

dystrybucja ołów pobiera informacje i automatycznie przesyła je do właściwego zasobu. Wykwalifikowani sprzedaży ołowiu muszą być szybko przeniósł się do sprzedawców do natychmiastowego obserwacji. Przewody, które nie są tak gorące, mogą zostać zwrócone z powrotem do działu marketingu dla ołowiu pielęgnowaniu automatycznie. Dobrym nieruchomości CRM powinien nie tylko podać szczegółowe informacje dotyczące potencjalnych klientów i klientów, ale także pełna historia dostępnych właściwości. Zapewni to przegląd, który odwiedził właściwość, ile przewody zostały wygenerowane dla niego i sprzężeń zwrotnych o nim. Te informacje będą bardzo pomocne w negocjowaniu i ustalaniu uczciwą cenę z właścicielem, oceny efektywności pracowników sprzedaży i analizy, w jaki sposób sprawa została zaciśnięte.

poprawa doskonałość

Działania służące do planu wytwarzania ołowiu mogą być analizowane i obliczono ustalenia, które z nich do osiągnięcia pożądanych rezultatów. Zespół marketingowy może następnie skupić się na tych konkretnych działań ołowiu generacji z zapewnieniem, że ich pożądanych wyników nastąpi. Powtarzalne czynności mogą być doskonalone w miarę upływu czasu z praktyką dla zwiększenia efektywności. Nowe pomysły i ostatnie rozmowy mogą być przechowywane w celu zapewnienia, że ​​każdy przewód jest serwowane w najlepszy możliwy sposób. The Nieruchomości system CRM również generuje ROI na podstawie raportów sprzedaży podając różne rodzaje spostrzeżeń, które mogą prowadzić swoją drogę do sukcesu. Raporty mogą być generowane kanał mądry, Zespół mądry sprzedaży, Obszar mądry lub więcej, aby śledzić wyniki sprzedaży.

CRM darmo Trail Banner

Ostatnie posty

Avatar for Kapture CRM
Autor:
Kapture CRM
O:
Jest to admin.
Więcej artykułów autorstwa: Kapture CRM

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

*

Śmiało pytaj
My nie gryzą
Ostatnie wiadomości o CRM

Let za rozmowę

  • Prowadzić firmę od dłoniach
  • Mają precyzyjną kontrolę nad swoimi działań sprzedażowych
  • Zapewnienie ciągłego wsparcia po każdej sprzedaży produktów