3 Powody, dla których musisz przełączyć z arkuszy kalkulacyjnych Aby Oprogramowanie CRM

Dom > Wydajność > 3 Powody, dla których musisz przełączyć z arkuszy kalkulacyjnych Aby Oprogramowanie CRM

Biznes Kapture CRM

Arkusze są obecnie wykorzystywane przez firmy i organizacje do rejestrowania i przechowywania informacji o swoich potencjalnych klientów, perspektywy i klienci. Praktyka ta została wprowadzona ze względu na wymóg szybkiego i łatwego dostępu do dużej ilości danych bez konieczności przeglądania tysięcy dokumentów fizycznych.

Chociaż arkusze miał wiele zalet w stosunku odnosząc się do twardych kopii danych klienta, zapytania, i zlecenia, są szybko poruszających się przestarzałe wraz z pojawieniem się dużej ilości danych - wykładniczy wzrost ilości dostępnych danych, które są swobodnie dostarczonych przez ciekawskich. To dlatego, jak ze wzrostem ilości danych, łatwość dostępu zmniejsza, a firma jest zmuszona do poszukiwania alternatyw dla lepszego zarządzania danymi.

oprogramowanie CRM Jest to nowe narzędzie do zarządzania danymi, który jest coraz częściej przyjmowane przez większość przedsiębiorstw w próbie, aby zmniejszyć nacisk na system i mieć lepsze zrozumienie ich klientów.

Kilka ważnych powodów Oprogramowanie CRM usługi is being preferred over traditional spreadsheets for data management are:

1. Łatwiej i szybciej organizacja studiów

Ponieważ wielkość arkusza wzrasta z napływu danych z różnymi przewodami, perspektywy i klienci, tak jest to czas potrzebny do pobierania jakiś konkretny bit informacji z nim. Źródłem danych mogą się różnić w zależności od liczby kanałów marketingowych, które firma przyjęła, a kanały te rosną tylko z technologiczny dokonywana na prawie codziennie.

Oprogramowanie CRM jest biegły w zbieranie wszystkich informacji z każdego i każdy kanał marketingowy, i przechowywanie i organizowanie go w centralnej bazie w znaczący sposób. To pozwala firmie uzyskać cenne i wiarygodne wgląd poprzez szybkie i efektywne przetwarzanie i analizę.

2. Generuje bazę bezbłędną

Arkusze wymaga interwencji człowieka do zbierania i ręcznego wprowadzania danych do niego - to sprawiło, że bardziej prawdopodobne na arkusz zawiera błędy, które są absolutnie nie do zniesienia, jeśli chodzi o zarządzanie relacjami z klientami.

Pozostawiając odpowiedzialność za wprowadzanie danych i organizacji do zautomatyzowanego serwis oprogramowania CRM, firma może zapewnić integralność danych jest utrzymywana na poziomie 100%. Poprzez bazę danych bezbłędną, sprzedaży i marketingu zespoły mogą lepiej wykorzystać swoje narzędzia, aby zmaksymalizować wskaźników przeliczeniowych, zwiększenia sprzedaży i zwiększyć wskaźnik retencji klientów.

3. Wyposaża siły sprzedaży z lepszych narzędzi

Baza danych nie może być stała; to musi być dokładnie i konsekwentnie utrzymywane za każdym razem, gdy odbierana jest aktualizacja danych. Ta aktualizacja danych jest zwykle pochodzą od przedstawicieli handlowych, którzy są na spotkania w terenie z klientami i pomiar ich zainteresowanie produktów i usług oferowanych przez spółki. W tym celu, the Zespół sprzedaży wymaga aktualizacji danych w czasie rzeczywistym, aby szybkich decyzji i bliskie więcej ofert.

CRM Pozwala przedstawiciele handlowi bezpośrednio dokonać aktualizacji w centralnej bazie danych, gdy tylko informacje te są przekazywane im przez ołów lub perspektywą. Atesty na wygenerowanych zamówień mogą być wykonane w podróży, bez przedstawicieli handlowych, którzy muszą wrócić do biura i spotkań z kierownikiem sprzedaży.

CRM darmo Trail Banner

Ostatnie posty

Avatar for Kapture CRM
Autor:
Kapture CRM
O:
Jest to admin.
Więcej artykułów autorstwa: Kapture CRM
Śmiało pytaj
My nie gryzą
Ostatnie wiadomości o CRM

Let za rozmowę

  • Prowadzić firmę od dłoniach
  • Mają precyzyjną kontrolę nad swoimi działań sprzedażowych
  • Zapewnienie ciągłego wsparcia po każdej sprzedaży produktów