Jak jest automatyzacja sił sprzedaży poprawę możliwości swojego zespołu

Dom > Produkty > Obroty > Jak jest automatyzacja sił sprzedaży poprawę możliwości swojego zespołu

Sales Force Automation Poprawa Drużyny Capability

W erze cyfrowej, Firmy i przedsiębiorstwa nie mogą już sobie pozwolić, aby opierać się na tradycyjnych metodach zarządzania dla swoich menedżerów sprzedaży oraz menedżerów. Starsze funkcje i oprogramowanie są coraz bardziej niewystarczająca do obsługi procesów sprzedaży jak ołów zarządzanie, wzajemnych połączeń w ramach działu sprzedaży, dostęp do katalogu produktów i aktualnymi promocjami i ofertami, monitorowanie wyników sprzedaży, itp.

Automatyzacja sprzedaży (SFA) to nowa granica dla efektywnego zarządzania sił sprzedaży. Jak sama nazwa wskazuje, automatyzacja sił sprzedaży ma na celu poprawę efektywności działu sprzedaży, pomagając im automatyzację powtarzalnych i czasochłonnych zadań i procesów za pomocą narzędzia oprogramowania. Bardziej nowoczesne systemy SFA, jednak, nie są po prostu dotyczy obsługi procesów sprzedażowych, ale także pomaga w zarządzaniu i analizie wyników i sprzężenie zwrotne.

Chociaż niektóre z elementów SFA mogą być podobne do tych, które obecne w organizmie Menedżer ds. relacji z klientami (CRM) system, nie mogą być stosowane zamiennie. Jeden z modułów CRM dotyczy sprzedaży, podczas SFA jest bardziej wyspecjalizowana w prowadzeniu działań sprzedażowych. Mając na uwadze powyższe, firma rzeczywiście może przyjąć jednocześnie oba te systemy i zintegrować je w celu zapewnienia ogólnej efektywności ich działalności.

ołów zarządzania

Zespół sprzedaży jest odpowiedzialny za doprowadzenie do większej liczby klientów dla biznesu. Proces ten rozpoczyna się od zespołu sprzedaży odzyskiwaniem wszystkich potencjalnych klientów, które są generowane przez zespół marketingu. Ze znacznym listy ołowiu, zespół przystępuje do organizowania ich na podstawie określonych wcześniej ustalonych kryteriów, tak aby analiza i zarządzanie może stać się łatwiejsze.

Na przykład, Przewody można zakwalifikować jako kwalifikowany, zainteresowany lub skontaktowaniu oparciu o ile są one w planowanej sprzedaży. z SFA, automatyczne planowanie zadań i wydarzeń, takich jak spotkaniach sprzedażowych, follow-up wiadomości, i e-maile. Może również śledzić codzienne plany i działalność, kierownik sprzedaży i ustawiania przypomnień i alarmów do dostarczania swoich zobowiązań.

Lejek sprzedaży

Efektywne zarządzanie przewodami wymaga odpowiedniego narzędzia do wizualizacji i analizy danych. Lejek sprzedaży ma zasadnicze znaczenie dla zrozumienia rozprowadzenie przewodów i ich wpływu – ile przewody są nadal bez zastrzeżeń, ile zostały zakwalifikowane, ile zostały skontaktował, ile są bardziej ciekawy, ile dochody te mogą być potencjalnie generowanych z ołowiu o udanej konwersji, itp.

SFA zbiera wszystkie te informacje z bazy danych sprzedaży i przedstawia je w wygodny i przystępny sposób. Lejek sprzedaży ukazujące, jak daleko wzdłuż przewodów są w rurociągu sprzedaży, dzięki czemu zespół sprzedaży planować i podejmować świadome decyzje o tym, kto na kontynuowanie i kiedy się do nich zbliżyć.

Zarządzanie danymi

sprzedawców, przed uczestniczy na smyczy, musi uzyskać wyraźny obraz z oferowanych produktów lub usług oraz być informowana o wszelkich bieżących ofert i zniżek, tak, że mogą one przekazać go do ołowiu. Wymaga to system, w którym informacje są przechowywane i zaktualizowaną centralnie, zapewniając, że wykonawczy każdy sprzedaży porusza się do przodu z tą samą danych.

Większość systemów SFA są wyposażone w funkcje chmurze, które dają zespół sprzedaży szybki i zdalny dostęp do ich bazy danych produktu na swoim urządzeniu mobilnym, nawet gdy są one on-the-go lub w terenie. menedżerów sprzedaży może natychmiast informować swoich menedżerów z aktualizacji wyceny, materiały marketingowe, i raporty badawcze, ułatwiając kierownictwo, aby najbardziej odpowiednie wnioski i cytaty bez wielu back-i-naprzód dla zatwierdzenia ze strony menedżerów i zmniejszając czas reakcji.

Zarządzanie zamówieniami

Personel sprzedaży może zrobić dużo lepiej dostęp w czasie rzeczywistym do swoich zamówień klientów. To pomaga im monitorować ich inwentaryzacji i dostarczenia na swoich obietnic dla klientów. Gdy klient potwierdził zakupu, SFA może automatycznie generować zamówienia i przesunąć go do przodu w rurociągu w celu przetworzenia. Można go również wyświetlić informacje o zamówieniach, takich jak czas do przetworzenia, status przesyłki, i wpływy.

Przy pomocy tego narzędzia, zespół sprzedaży może pomóc swoim klientom informacji na temat ich kolejność, bez konieczności przeszukiwania stosu dokumentów, aby pobrać odpowiednie informacje. Poprawia to doświadczenie klienta i zapewnia ich satysfakcję i lojalność.

Ocena wydajności

To ważne dla kierownika sprzedaży jest, aby zrozumieć, jak dobrze ich menedżerowie robią na boisku. Do końca, muszą śledzić działania każdego zarządzającego, takich jak przewody spotkał się z, follow-up wykonany, spotkania planowane i dostarczane sprzedaży, i wreszcie przychody ze sprzedaży.

System SFA automatycznie pobiera te informacje z każdego wykonawczej i organizuje je w jasnych metryk, tak, że menedżerowie mogą zdobyć cenne informacje od niego i pomaga zwiększyć wydajność wykonawczej poprzez podejmowanie działań korygujących.

CRM darmo Trail Banner

Ostatnie posty

Avatar for Kapture CRM
Autor:
Kapture CRM
O:
Jest to admin.
Więcej artykułów autorstwa: Kapture CRM

5 Komentarze

  1. Mogę tylko powiedzieć, że to ulga znaleźć osobę, która naprawdę rozumie, co mówią w internecie. You actually understand how to bring a problem to light and make it imtnrpaot.More people need to look at this and understand this side of your story.It's surprising you aren't more popular given that you certainly have the gift.Stop by my blog post

  2. CRM są świetne narzędzia do synchronizacji procesów marketingu i sprzedaży. Są one idealne do zarządzania projektami, zarządzania zadaniami i ołowiu pielęgnowaniu. Firmy muszą zdecydowanie inwestować w narzędzia CRM pasujących do ich celów biznesowych i cele. SutiCRM jest doskonałym rozwiązaniem do automatyzacji out-of-the-box enablement sprzedaży i marketingu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

*

Śmiało pytaj
My nie gryzą
Ostatnie wiadomości o CRM

Let za rozmowę

  • Prowadzić firmę od dłoniach
  • Mają precyzyjną kontrolę nad swoimi działań sprzedażowych
  • Zapewnienie ciągłego wsparcia po każdej sprzedaży produktów