Jak to oprogramowanie Web-Based CRM lepiej niż ich tradycyjnych odpowiedników

Dom > Wydajność > Jak to oprogramowanie Web-Based CRM lepiej niż ich tradycyjnych odpowiedników

jak-to-web-based-CRM-oprogramowanie-lepiej niż ich odpowiedniki-tradycyjnym

Web-based Oprogramowanie CRM może być dość tajemnicza bestia, nawet za wiedzą techniczną właścicieli firm.

Zacznijmy od podstaw: Czym dokładnie jest serwis oprogramowania CRM? Mówiąc prościej, CRM to skrót Menedżer ds. relacji z klientami. Więc, to w zasadzie jest oprogramowanie zaprojektowane, aby pomóc Ci lepiej zarządzać relacjami z klientem.

Wiele systemów CRM oparte na sieci Web zawierają dodatkowe funkcje, takie jak integracja internetowych, prognozowanie biznesu i zarządzania bazami danych. Można nawet dostać „kompleksowe rozwiązanie’ systemy CRM, które mają możliwości, zarządzanie zapasami i rachunkowość zwinięte w estetycznym opakowaniu niewiele. Systemy te są prawdopodobnie najbardziej oczywistym wyborem do zarządzania wszystkimi sprawami biznesowych z jednego systemu, ponieważ zapobiec powielaniu informacji i straconych minut, a także usprawnienie komunikacji.

Więc, Jakie są różnice między CRM internetowej i bardziej tradycyjnych opcji CRM?

We wczesnym okresie rozwoju CRM, Najbardziej powszechnie stosowane roztwory aplikacji biurowych. oprogramowanie komputerowe CRM to moduł, który używany do zainstalowania na pojedynczym systemie (takiego jak komputer lub laptop) przechowywać i organizować swoje dane klienta. Systemy te pracował dobrze, gdybyś miał niewielki zespół sprzedaży, ale cokolwiek większa niż rzeczy i zacznie się prawdziwy bałagan bardzo szybko. Systemy te były, i nadal są zwykle, podobnie jak każda inna aplikacja przechowywać na komputerze lokalnym - nie było sposobu, aby udostępniać dane między członkami zespołu i stale utrzymując dane up-to-date stał się stabilny walka.

W rezultacie, wiele firm wykonane przełącznik wewnętrznie hostowanych systemów CRM. To jest, jak sama nazwa mówi,, serwis oprogramowania CRM, które są przechowywane na wewnętrznym serwerze organizacyjnej. To sprawiło, że łatwiej dla firm, aby zapewnić, że wszyscy członkowie zespołu sprzedaży były trzymane w pętli, so they could access the same data from the centralized system via their own computers. To eliminuje lwią zagadnień komunikacyjnych i powielone dane; jednak, on podniósł cały szereg innych kwestii.

Takie wyspecjalizowane serwery często kosztować firmę dużych ilości kapitału na coraz to zainicjowany i uruchomiony. Mogą one również być często bardzo zawodne, co prowadzi do nadmiernego down-time, zmniejszona wydajność i duże możliwości utraty danych. Oprócz tych obaw, inne problemy mogą również wynikać, w zależności od konkretnej usługi oprogramowania, które zostało przyjęte i jak często to została zaktualizowana. Niestety, wiele wewnętrznie hostowane dostawców CRM nie aktualizuje swoich rocznych opłat licencyjnych, pozostawiając firmom płacić górę dolara za ich przestarzałego oprogramowania.

Ze względu na poprawę szybkości Internetu i pojawiających się przesunięcie w kierunku komórkowego (lub outsourcingu) siła robocza, nowy rodzaj systemu CRM zaczęły się pojawiać - web-based CRM. Z CRM internetowej, Twoje kierownictwo sprzedaży może uzyskać dostęp do bazy danych klientów z dowolnego miejsca - czy są one poza biurem, na polu, lub nawet w innym kraju - i wszystko, co potrzebne jest niezawodne połączenie z Internetem.

Twój internetowy dostawca CRM dba o hostingu, więc nie trzeba inwestować w drogi sprzęt serwer i zapłacić za wygórowane ceny konserwacji. systemy CRM oparte na sieci Web są również bardziej niezawodny, ponieważ są wyposażone w zabezpieczenia niezrównanego, ścisłe zapasowych procedur i kontroli klimatu, aby zapobiec serwer przestojów.

Dodatkowo, wiele z dostępnych internetowych systemów CRM zapewnić regularne aktualizacje, co oznacza, że ​​zawsze będziesz miał najnowszą wersję oprogramowania bez dodatkowych kosztów. Staje się to coraz bardziej instrumentalny jak funkcjonalność CRM porusza się do przodu w zawrotnym tempie. Wystarczy posiadające serwis oprogramowania CRM nie wystarczy, aby pozostać konkurencyjnym. Trzeba też mieć odpowiedni rodzaj CRM.

CRM darmo Trail Banner

Ostatnie posty

Avatar for Kapture CRM
Autor:
Kapture CRM
O:
Jest to admin.
Więcej artykułów autorstwa: Kapture CRM

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

*

Śmiało pytaj
My nie gryzą
Ostatnie wiadomości o CRM

Let za rozmowę

  • Prowadzić firmę od dłoniach
  • Mają precyzyjną kontrolę nad swoimi działań sprzedażowych
  • Zapewnienie ciągłego wsparcia po każdej sprzedaży produktów