Jak CRM oparciu Distribution System Zwalcza Nowe FMCG Wyzwania

Dom > Przemysł > FMCG > Jak CRM oparciu Distribution System Zwalcza Nowe FMCG Wyzwania

dystrybucja FMCG

Organizacja FMCG potrzebuje stałą temperaturę zasilania stad do wszystkich punktów sprzedaży detalicznej. Oznacza to, że produkty muszą być uspokojenie zarówno dla twoich oczach klientów i smakowe. Oznacza to, że staramy się dostarczyć produkt najbardziej gastronomically uspokojenia w najlepszej cenie i najnowszych daty produkcji. Wszystko to jest trudne do osiągnięcia za pomocą tradycyjnych procesów zaopatrzenia produkcyjnego.

W-celu sprostania tym wyzwaniom, trzeba mieć CRM oparte Hierarchia Dystrybucja że rozumie i rozwiązuje nowoczesne cele dystrybucyjne dni.

Granice Tradycyjny system Distribution

Tradycyjny Proces dystrybucji FMCG polega wizytujących lokalizację dystrybutorem i zbieranie zamówień. W niektórych przypadkach, mogłeś wyznaczone osoby sprzedaży odwiedzając miejsca detalistów i bezpośrednie zbieranie zamówień od klientów. Oba te mają układ sprawdził się przez lata. Ale są również zwykle sztywny proces, który wymaga niezwykle swoje produkty dostosowane do danego środowiska, dzięki czemu są niezastąpione dla danego wymogu. Inaczej, trzeba gromadzić dobrą wolę klientów dotyczące jakości i materiału.

Na celownik, trzy największe czynniki, które decyduje sprzedaży są jakość produktu, daty produkcji i ceny. Chyba że jesteś jednym z największych producentów lub masz dedykowaną sieć dystrybucji, Tradycyjny proces rozkładu nie spełnia te cele docelowe.

Co Popyt Detaliści? (I co trzeba podać)

Jeśli detalista chce zbudować spójną bazę konsumentów, trzeba być ostrożnym i zgodne z wyboru produktów. Gdy konsument jest rozczarowany dla konkretnego produktu, nigdy nie może powrócić lub kupować te produkty. Oznacza to, że detaliści są zbiorowo bardziej świadome o ich jakości i różnorodności produktów. Często, produkty te wybory są przeprowadzane w oparciu na konsystencję niż różnorodności.

Tutaj, Oznacza to, że aby odnieść sukces jako gracz w branży FMCG, trzeba być spójne i zróżnicowane w zarządzaniu detalistów. Hierarchia dystrybucja CRM oparte pozwala poznać i pokonać te ograniczenia dotyczące szczególnego zainteresowania publiczności.

Korzyści wynikające z hierarchii Distribution CRM oparte

Pod naciskiem tych zagadnień, hierarchia dystrybucja CRM oparte działa jak eliksir praktycznego rozwiązywania tych problemów. Here are the chief implications of adapting CRM-based Distribution hierarchy. W tych okolicznościach, normalny hierarchia dystrybucja rozwiązuje wiele ograniczeń rynkowych.

Monitoring sklepu Zdjęcie Level

Jak wykazały poprzednie, Nowoczesny sprzedawca rzadko ma cierpliwości czekać na akcje mają być uzupełniane przez danego dystrybutora lub FMCG stockist. Tutaj, sprzedawca może po prostu decydują się wydać rozkaz do pierwszego danego dostawcy lub dystrybutora. W okolicznościach, wiele FMCG traci ich kolejność do konkurentów, nawet po zaniepokojony detalista wcześniej wyprzedane swój produkt.

Wizytującym sprzedaż osoba może łatwo przeglądu istniejących zapasów poziomów z każdego sprzedawcy. Oparte na tym, FMCG CRM Można obliczyć okrągłego o datę zapasów odpływu dla każdego sprzedawcy. Umożliwia to dotyczyło przedstawicielem handlowym zainteresowanych do odwiedzenia sklepów w odpowiednim czasie za pozyskiwanie nowych zleceń, pozostając

Tworzenie dystrybutorem i Dostawca Zamawianie kontrolna

Lista kontrolna to zestaw instrukcji, który filtruje i ręcznego przetwarzania błędów od zwykłego procesu. Kapture CRM pomaga uniknąć błędów, które mogą plagą proces cyklu. (Czytaj złą kolejność, zła data zamawiania, cena w sklepie itd ...) Każdy z tych błędów może podważyć udanej transakcji sprzedaży, skutkuje zwrotem towaru.

z CRM, można przepisać spójny proces zamawiania, który następuje wyraźne-zestaw protokołów do tworzenia nowych zamówień. Wiąże się to z błędu kontroli oraz proces zatwierdzania, która przecina-off jakichkolwiek nieporozumień w stanie początkujący.

Tworzenie i odżywiają Szukanie sklepu Network

Nowoczesny producent FMCG może zwiększyć sprzedaż poprzez dwa sposoby - zestaw od siebie duży budżet reklamowy lub budować i odżywiają sieć sprzedawców. Choć przyspieszone wydatki Spree pewnością może wygrać gałek ocznych, sieć sprzedaży detalicznej przynosi spójności i długoterminowe perspektywy, której możesz zaufać.

Kapture CRM pozwala systematycznie budować sieci sprzedaży detalicznej, które aktywnie prezentuje i sprzedaje swój produkt. Można obliczyć objętość poprzedniego zakupu i wielokrotnie duży wolumen sprzedaży ze specjalnymi rabatami, że dalsze kaskady sprzedaży produktów.

CRM darmo Trail Banner

Ostatnie posty

Avatar for Kapture CRM
Autor:
Kapture CRM
O:
Jest to admin.
Więcej artykułów autorstwa: Kapture CRM

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

*

Śmiało pytaj
My nie gryzą
Ostatnie wiadomości o CRM

Let za rozmowę

  • Prowadzić firmę od dłoniach
  • Mają precyzyjną kontrolę nad swoimi działań sprzedażowych
  • Zapewnienie ciągłego wsparcia po każdej sprzedaży produktów