Cztery inteligentne strategie segmentacji klientów w celu określenia grupy docelowej

Dom > Obsługa klienta > Zarządzanie danymi klientów > Cztery inteligentne strategie segmentacji klientów w celu określenia grupy docelowej

Target Audience Segmentation

Masz wymyślić świetny pomysł na biznes - jesteś prawie gotowy do roll-out. Ale zanim przejdziemy dalej, trzeba określić grupę docelową. Należy również zdecydować, kto będzie centrum kawałek swoich różnych ruchów i działań marketingowych?

Mówiąc najprościej, jeśli sprzedajesz piórniki, rynek docelowy powinien być uczniowie szkół. Jeśli przekaz marketingowy i sklepy detaliczne nie stosują tę logikę, trudno byłoby przenieść swoje zasoby. Kiedy myślisz o tym, to jest oczywiste, logika.

Z drugiej strony, jeśli cel na rynek masowy bez priorytetów wśród publiczności, nie będzie w dużym stopniu odwoływać się do nikogo. Będziesz również nie odwoływać się do różnych potrzeb i oczekiwań klienta. Będzie to uniemożliwić powodzeniem planowania i realizacji skutecznej strategii komunikacji marketingowej.

Gdy firmy nie inwestują na identyfikacji swoich rynków docelowych, kończą się w przypadku braku odwołania się do właściwych odbiorców. To prowadzi w znacznym stopniu do skrętu rozczarowujące przychody ze sprzedaży.

Co sprawia, że ​​grupy docelowej?

Więc, Jaka jest idea grupy docelowej? Robi grupa docelowa rzeczywiście istnieje lub jest to tylko abstrakcyjnie wymyślona koncepcja?

Jest to ważna kwestia, która wymaga należytej demonstrację.

Podczas wprowadzania produktu lub usługi na rynku, Twoim pierwszym zadaniem powinno być zidentyfikować najbardziej rentowny segment rynku. Będzie to zwykle mały odcinek w większej publiczności. Klucz ten segment jest prawdopodobne, aby kupić swoje produkty i utrzymać udane długoterminowe relacje biznesowe.

W tej przestrzeni, rynek docelowy może być w zasadzie opisał obrazu podany poniżej.

 Customer segmentation strategies

Biorąc pod uwagę całą miejsce na rynku, dostępnego miejsca na rynku jest niewielka podrozdział. W tej sekcji dostępnej marketingu, Twój rynek docelowy Dalszym mniejszy odcinek.

Istnieje jako mniejszego segmentu swojej całkowitej dostępnej na rynku.

Praktyczne zalety Odkrywanie grupy docelowej

Odkrywając segmentacji widowni docelowej, można zacząć dając lepszy kierunek do całej operacji marketingowych. Można również wykorzystać udane czynniki tył każdej działalności gospodarczej.

To daje konkretny kierunek, w następujących aspektach-

  • Spreparować szczególne masaże
  • Skupić się na potencjale
  • Docieranie do właściwych klientów

Jeśli sprzedajesz produkt dla kobiet, potem trzeba ograniczyć swój rynek dla kobiet kupujących. Rozszerza swój rynek obejmuje męskich kupujących będzie kosztować cenne marketingowy i czas. Oprócz, może to zabrać was z grupy docelowej.

Więc, ma bezpośrednią rolę w określaniu sukcesu Twojej firmy.

W tym artykule będziemy mówić o odkryciu i wykorzystaniu rynku docelowego. We will be mainly using proper segmentation and CRM segmentacji klientów to help determine your target market.

1) Identyfikować i zarządzać możliwości marketingowe

Świetny punkt wyjścia do identyfikacji rynku docelowego jest, aby zrozumieć jaki cel produkt / usługa rozwiązuje. Który zestaw ludzi dostanie korzyści z produktu lub usługi?

Na przykład - jeśli sprzedajesz konkretną żywność dla niemowląt z dodatkiem wapnia i żelaza, korzysta nowych rodziców, którzy chcą, aby ich dziecko jeść więcej wapnia i żelaza dla ich zdrowia. Produkt jest dla służąc jedynie tym segmencie rynku. Więc trzeba tworzyć treści i budowanie strategii marketingowej, który pasuje do tego konkretnego segmentu rynku.

kompletny System zarządzania marketingowego pomoże Ci określić CPA (koszt pozyskania) i ROI z rynku docelowego.

To pomoże Ci wybrać właściwych odbiorców segmentu i preferencje klientów w oparciu o zainteresowania odbiorców.

Na przykład, weźmy przypadek żywności dla niemowląt. Jak próbują dotrzeć kobiet, które są matkami, Może chcesz wybrać kanały social media wykorzystywane przez kobiety, takich jak Instagram, snapchat etc. To będzie lepszym rozwiązaniem niż innych kanałach społecznościowych, takich jak LinkedIn czy nawet AdWords i starszych kanałów marketingowych.
To przybliża cię do rynku docelowego.

2) Sprawdź i Konsolidacja istniejącej bazy klientów

Kim są obecne konsumenci i dlaczego są one zakupu od Ciebie? Czy istnieje wzajemne charakterystyczne lub odsetki? Czy istnieje coś, co można zrobić, aby poprawić swoje doświadczenie?

Segmentacja klientów pozwala określić i priorytetów między różnymi wymaganiami klienta. Można również dokładnie analizować i filtrować bazy danych klientów.

Jest prawdopodobne, aby mieć kupę danych klienta, który zawiera szczegółowe informacje o zakupach, Historia kupna, szczegóły kontaktu, dane osobowe oraz wiele innych niezbędnych rzeczy. Oprócz tych zasadniczych, istnieją pewne barwne zbędnych szczegółów także.

segmentacja CRM może podjąć istotnych danych z obsługi klienta za pośrednictwem sprzedaży i marketingu; potem dostarczyć go przez całą drogę do rozwoju i najważniejszych kierownictwem.

The oprogramowanie CRM pomoże segregować i drążyć na dokładnej bazy danych klientów. Jego dashboard sprzedaży strategicznych pokaże każdy istotny aspekt swojej działalności, tworząc zintegrowany raport na temat obecnych klientów.

customer segmentation techniques

3) Tworzenie geograficznych i grupie wiekowej Segmentacja

Można rynek segmentu na podstawie dowolnej liczby parametrów. Mogą to być grupy wiekowej lub generację kupujących, Dane demograficzne, lub położenie geograficzne.

W tym, Segmenty rynku docelowego klienta powinna być na tyle duża rzecz, aby spełnić wymagania finansowe spółki.

Na przykład - jeśli chcesz uruchomić oprogramowanie edukacyjne, aby pomóc ludziom w celu zwiększenia ich rozumowania matematycznego, Następnie należy segregować rynku docelowego na podstawie grupy wiekowej.

Według Raportu Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego, segmentowe i ukierunkowane e-maile generować 58% wszystkich przychodów.

4) Dowiedzieć sprzedaży prowadzi od wszystkich odprowadzeń

Jak już omówione, konieczności wybrać odpowiedni segment klientów zwiększy ROI.

Nawet sukcesy organizacji biznesowych walczyć, aby znaleźć prowadzą do konwersji sprzedaży Stosunek ponad 5%. This requires you to identify your most opportunistic prospects aka sales leads. Są szanse z rzeczywistego zapotrzebowania dla danego produktu oraz budżetu niezbędnego do dokonania zakupu.

Na tym etapie, niszowych powinien zaczynać się kształtować jako obecnej bazy. Można uzyskać niezbędne dane perspektywa i tworzyć filtry według tej klasyfikacji.

Z pomocą tych Analytics można dowiedzieć się, kto będzie Twój przyszły klient. Można zrobić doskonały prognozy sprzedaży i krzywej swoją strategię sprzedaży, zgodnie z przewidywaniem.

CRM pomaga tworząc modele predykcyjne, które określają lukratywnych klientów na podstawie Customer Lifetime Value (CLV). Jest to istotne implikacje, które oblicza wartość netto prospektywnym relacji z klientem.

Customer Lifetime Value

Za pomocą narzędzie CRM, można je pewna, na które części rynku mają maksymalną CLV. Oprócz, można również dowiedzieć się klientów o niskim CLV i wykorzystywać dane CRM, aby znaleźć sposoby, aby rozwijać swoje wartości życia.

Ta analiza pomoże Ci wygenerować bardzo produktywne społecznej kampanii medialnej. Możesz przesłać znaczące statystyki zadowolonych klientów lub ich referencje, aby powiększyć docelowego rynku i przyciągnąć więcej klientów

Wniosek

Kapture CRM oferuje cenny wgląd w zachowania klientów poprzez komunikację śledzenia, zbierające dane o sprzedaży i ocena trendów wśród konkretnych segmentów rynku. Dokładna analiza i łatwa dostępność danych przyczynia się do generowania prognoz prawdziwe życie i określa dokładną rynek dla danego produktu lub usługi.

Dla firm startowych, Rozwój ten może zająć trochę czasu na badania i szczypanie ale zapewnia zachowywała wgląd w wymagania i motywacje potencjalnych klientów.

Kontakt Kapture CRM aby dowiedzieć się odpowiednią strategię biznesową traktując swój rynek.

CRM darmo Trail Banner

Ostatnie posty

Avatar for Kapture CRM
Autor:
Kapture CRM
O:
Jest to admin.
Więcej artykułów autorstwa: Kapture CRM

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

*

Śmiało pytaj
My nie gryzą
Ostatnie wiadomości o CRM

Let za rozmowę

  • Prowadzić firmę od dłoniach
  • Mają precyzyjną kontrolę nad swoimi działań sprzedażowych
  • Zapewnienie ciągłego wsparcia po każdej sprzedaży produktów