CRM dla branży hotelarskiej – 4 Korzyści You Never Knew

Dom > Wydajność > CRM dla branży hotelarskiej – 4 Korzyści You Never Knew

CRM dla branży hotelarskiejPrzemysł gościnność jest o świadczeniu usług Zadowolenie swoim klientom i wyżywienie wszystkie swoje potrzeby. Wzrost i upadek hotelu są bardzo w zależności od sposobu ich klienci czują się o ich usług. Ale w jaki sposób można śledzić, czy zaspokojenie potrzeb i oczekiwań swoich klientów? Jeśli nadal robi to w tradycyjny sposób, a następnie uwierzyć nas, otrzymujesz nigdzie. Jej czas, aby przełączyć Hotel CRM Software która pomaga pozostawać w kontakcie ze wszystkimi obecnych i potencjalnych klientów błyskawicznie. Więc na co czekasz? Dostać w swoje ręce na wersję Hotel CRM Software i zacząć zabawę z firmą.

Korzyści z CRM dla branży hotelarskiej

Istnieje wiele korzyści z posiadania Aplikacja mobilna CRM dla hoteli jak można zarządzać wszystkimi danymi klientów i informacji w ramach jednej karcie, dać klientom lepszy dostęp do informacji biznesowych i promocjach, i wiele więcej.

Zachęca do lojalności klientów

Lojalni klienci są wszystkie potrzebne, nie są one? Zyskuje wielu lojalnych klientów, którzy wielokrotnie wybierać swoje usługi na innych konkurentów, Jest to trudne zapytać. Więc, w jaki sposób zachęcać lojalności klientów? Dobrze, to wszystko jest możliwe, i CRM ułatwia dla Ciebie. CRM pomaga analizować swoje stare dane systemu opartego i daje sprawiedliwy pomysł, co nie działa dla Ciebie. Program pomaga również zrozumieć, co klienci rzeczywiście wolą, gdy są one serwowane. Czy to personalizacja, komfort, cennik, jakość usług, albo coś innego; poprzez oprogramowanie CRM Hotel można dowiedzieć się różnicę.

Z pomocą oprogramowania CRM, można wybrać wysyłanie automatycznych odpowiedzi i wiadomości do swoich klientów w oparciu o dane zgromadzone. Można również skonfigurować system lojalnościowy dla swoich klientów w oparciu o ich zachowanie, które bezpośrednio zachęca do lojalności.

tor pokoju & bankiet Ilość osób

Jeśli chodzi o pokój i śledzenia wykorzystania bankietowej hotelu, byś zawsze chce być dokładny temat, prawda? Utrzymanie dokumenty papierowe są staromodne techniki, a także zużywają więcej czasu. Przełączanie do CRM daje szybki dostęp do zapasów hotelowych, i Pokój i konferencyjne zajętości. Pomaga to zapewnić swoim klientom natychmiastowy i lepszych usług.

Kiedy zintegrować swoje zapasy do systemu CRM, automatycznie daje regularne w czasie rzeczywistym aktualne informacje o dostępnych zapasach. Na przykład: Jeśli masz 1000 Zapasy ogółem oraz z których 200 zostały już zarezerwowane, zintegrowany system odczyta pozostałych zapasów i daje liczbę dostępnych pokoi, która w tym przypadku jest 800.

Śledzenie sprzedaży

Śledzenie ogólnej sprzedaży jest teraz łatwe dzięki CRM. Ponieważ wszystkie dane są zapisywane na biznes oprogramowania przez swoich pracowników i dzięki automatyzacji, śledzenie rozwoju i podejmowania działań naprawczych na podstawie wyników staje się łatwe.

Obsługa klienta

Maintaining a good relationship with your customers is essential for your business. Dobre relacje z klientami pochodzą z dobrej obsługi klienta. Zintegrowanie wszystkich kanałów komunikacji z klientem i źródła do oprogramowania CRM może pomóc zaspokoić lepiej zapytań i skarg klientów. Czy to strony osób trzecich lub własną stronę internetową, można od razu wrócić do wniosków i skarg złożonych przez klientów. Można również uzyskać wszystkie opinie i informacje zwrotne z klientami w jednym miejscu i automatycznego przypisywania zadań do odpowiednich działów, aby utrzymać klientów szczęśliwy.

Generowanie Automated Invoice & Cytat

Po co tracić czas generowania szczegółowych faktur i wpisując cytatów każdym zamknięciu transakcji, kiedy można zrobić to za pośrednictwem systemu CRM. The oprogramowanie CRM pozwala na generowanie automatycznych notowań i faktur w zależności od potrzeb i danych, które są rejestrowane w aplikacji.

Zarządzaj Zapytań

Zarządzanie zapytań właśnie dostał dużo łatwiejsze. Bez względu na to jaki kanał lub źródło dostajesz zapytań od, można zarządzać i powrócić do wszystkich zapytań natychmiast. To pozostawia dobre wrażenie na potencjalnych perspektyw, a także pomaga utrzymać dobre relacje z nimi.

Harmonogram follow-up & Przypomnienia dla pracowników

Nigdy nie przegap swoimi uzupełnieniami z klientami. Korzystanie z CRM można ustawić przypomnienia dla pracowników w zakresie spotkań i uzupełnieniami. System automatycznie powiadamia osobę przypisaną do konkretnego zadania.
Z systemem CRM branży hotelarskiej, jest dużo łatwiej i bez wysiłku. Więc na co czekasz? Dostać się w ręce wersji Kapture CRM zaraz.

CRM darmo Trail Banner

Ostatnie posty

Avatar for Kapture CRM
Autor:
Kapture CRM
O:
Jest to admin.
Więcej artykułów autorstwa: Kapture CRM

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

*

Śmiało pytaj
My nie gryzą
Ostatnie wiadomości o CRM

Let za rozmowę

  • Prowadzić firmę od dłoniach
  • Mają precyzyjną kontrolę nad swoimi działań sprzedażowych
  • Zapewnienie ciągłego wsparcia po każdej sprzedaży produktów