Przechwytywanie rynków niszowych z oprogramowaniem CRM marketingu zintegrowanego

Dom > Produkty > Marketing > Przechwytywanie rynków niszowych z oprogramowaniem CRM marketingu zintegrowanego

crm marketing strategy

To idealny chłopak-dziewczyna-spełnia historię. Jest romantykiem Meet-słodkie, iskry, a reszta to już historia. Z wyjątkiem tego scenariusza, to strategia niszowych obrotu spotyka specjalizowanych układów CRM. I podobnie jak we wszystkich romcoms, Kompatybilność odgrywa ogromną rolę w witając w tym szczęśliwym zakończeniem. Dobra kompatybilność pomiędzy strategią marketingową i Menedżer ds. relacji z klientami pomaga w optymalizacji prób pozyskania konkretnych segmentów rynku integracji z CRM.

Nie zawsze jest to okres regulacji, które muszą być uwzględnione, przy dostosowywaniu marketing CRM Automatyka do określonych odbiorców. Z Kapture CRM, przestój musiał przyzwyczaić się do swojej strategii marketingowej jest minimalny. Dzięki płynnej integracji systemu operacyjnego i pełnej automatyzacji strategii marketingowej, Kapture CRM jest rzeczywiście rycerzem w lśniącej zbroi, że Twoje potrzeby zespołu marketingu.

Marketing niszowy - The Big Fish w małym stawie

Marketing niszowy można zdefiniować jako konkurujących w ściśle określonym segmencie rynku z wyspecjalizowaną ofertą, który jest albo bardzo rzadko lub w ogóle. Stamtąd jest wyraźna droga do przechwytywania wysoki udział w rynku (Duża ryba) stosunkowo mały rynek (mały staw). To gwarantuje absolutną ustanowienie władzy i wiedzy marki lub firmy w tym segmencie rynku specjalistycznej.

Na przykład, gdy wolny rewolucja Gluten trafić na rynek żywności i żywienia, to szybko kopanych niszy dla siebie w szerszym segmencie. Według bezglutenowych produktów rynku Raportu Type, Źródło Region – Światowe trendy & prognoza 2020 to rynek niszowy ma wzrosnąć w CAGR 10.4% z 4.63 miliardów 2015 dotrzeć USD 7.59 miliardów 2020.

Posiadacz niszy rynkowej nie powinno być mylone z małego uczestnika rynku, który znajduje się na przeciwległym ćwiartce udziału w rynku vs wykresie wielkość rynku. To tylko jeden z wielu małych ryb, które pływają wokół w dużym stawem, próbuje dostać lwią bezskutecznie.

Więc, Jest to kwestia: Jak możemy dowiedzieć się klientów, którzy będą najbardziej podatne na naszych produktach i usługach?

A odpowiedź? Mamy Kapture im (pun przeznaczone)

Kapture a jego moc segmentacji klientów

Jednym z największych mocarstw Kapture CRM jest jego zdolność do pomóc podzielić klientów na mniejsze grupy i powiązać je ze sobą za pomocą unikalnych cech, który wyznacza standardy dla ogólnego kierowania kampanii marketingowej. Ta potężna strategia marketingowa nie tylko pomaga podzielić całą swoją bazę odbiorców na mniejsze kawałki, ale także pomaga kierować każdy z tych działów ze starannie dopasowane, strategie marketingowe zorientowane na klienta. Kapture wzmacnia swoją strategię marketingową poprzez rozwiązywanie różnych aspektów komunikatu marketingowego, że jest dotarcie do klienta, i modyfikując je na podstawie stopni i rodzajów otwartość klienta.

Więc w jaki sposób Kapture w segmentacji klientów pomocy w zdobywaniu rynków niszowych?

Największym wyzwaniem, że mamy do czynienia przy opracowywaniu strategii marketingowej dla niszowych segmentach rynku jest właściwie definiowanie klienta. Weźmy przykład z Lefty w San Francisco. Ten sklep detaliczny może wydawać się tylko jakiegokolwiek innego zaopatrzenia sklepu za rogiem, ale z powodzeniem wykute samą niszę rynkową dla siebie. Wyżywienie tylko rynku leworęcznych, który nadrabia tylko 10% całej populacji, Ten sklep detaliczny jest doskonałym przykładem tego, jak zdobyć prawo niszowych obrotu. Co zrobili inwestuje w pay per click reklamy dla słów kluczowych, które leworęcznych osób w sąsiedztwie mogą być poszukiwania. Lefty strategia marketingowa całkowicie obala błędne przekonanie, że małe firmy nie mogą konkurować z wielkimi nazwiskami, jeśli chodzi o PPC.

Marketing niszowy wymaga starannie skonstruowanej strategii marketingowej, z równym naciskiem na wszystkich elementów marketingu mix. Kapture CRM pomaga opracować kampanię doskonale strategicznego, bez względu na to, jak twój rynek niszowy biznes jest. Aby dowiedzieć się, jak rozwiązać bardzo segmentacji grupy docelowej, Twoja strategia musi mieć cztery zasadnicze podejścia.

Analityka wzorce i trendy

Analiza danych jest istotą zoptymalizowanej strategii marketingowej, która jest kierowana na segment rynku nisza. Z pomocą Kapture CRM, gromadzenie i przechowywanie danych odbywa się łatwo, torując drogę do dalszej analizy i diagnostyki. Kapture CRM przechwytuje dane klienta poprzez badanie ich lokalizację, wiek demograficzny, zainteresowania i hobby, kupując wzory i tak dalej. To zebrane dane są następnie udostępniane do swojego zespołu marketingowego do dalszej lektury i analizy. Kapture CRM bierze to krok dalej analizować wzorce i trendy w tym danych i określa dokładne segmenty klientów i pomaga w planowaniu strategii optymalnego ukierunkowania. Twoja strategia niszowych obrotu może być dalej optymalizowane przy pomocy Kapture CRM poprzez ukierunkowanie mikro-segmentów wewnątrz niszy rynkowej.

bez zintegrowany system CRM jak Kapture, chcesz mieć do czynienia z ręcznie segmentację bazy klientów, poprzez niedokładne domysłów. Kapture CRM eliminuje ten bolesny proces i tworzy gładką system, który pozwala uniknąć opóźnień i eliminuje wszelkie nieścisłości.

Customer Lifetime Value

Customer Lifetime Value lub CLV jest w zasadzie parametrem organizacje wykorzystują do oceny przyszłej wartości klienta. Jest to wartość (w bieżących dolarach) zysków netto, które można oczekiwać od konkretnego klienta zamówień na całej rozpiętości relacji z klientem. Z pomocą Kapture CRM, profilowanie klientów staje się łatwiejsze, poprzez konstruowanie modeli predykcyjnych, które mogą wskazać dochodowych klientów. Korzystanie rozbudowane narzędzia do analizy klienta Kapture za, można kierować na rynek niszowy, przez dalsze segmenty go w zależności od różnych poziomów CLV, a następnie koncentrując swoje strategie marketingowe odpowiednio. Kapture również oferuje dane na temat sposobu kierowania niskie CLV klientów i wzrost ich wartości.

Twoja strategia marketingowa musi być modyfikowany zgodnie z CLV swojej bazy klientów. Kapture CRM pozwala na pielęgnowanie klientom niskich CLV poprzez tworzenie odpowiednich treści online dla nich przewagi konkurencyjnej, dzięki kompleksowej integracji różnych platformach społecznościowych.

Zwiększyć zaangażowanie i sprzedaży

Zjednoczeni Kapture oprogramowanie CRM z strategia marketingowa nisza jest jak idealne małżeństwo. W strategii marketingu niszowego, jest sprawą najwyższej wagi, aby dotrzeć do właściwego klienta z właściwym komunikatem we właściwym czasie, jeśli chcesz wyników. W przeciwieństwie do „jeden rozmiar dla wszystkich” strategii szerszych planów marketingowych, niszowych obrotu wymaga więcej szczególną uwagę do indywidualnych klientów i segmentów klientów w celu zapewnienia, że ​​sprzedaż. Na przykład, Kapture CRM pomaga kierować ty klientowi propozycji produktów na podstawie ich historii zakupów.

Jest również udowodnione, że wiedza zaangażowany klienci są najbardziej dochodowi klienci. Z pomocą Kapture CRM, można jasno określić swoją niszę rynkową, oddzielić je od ogółu publiczności, a następnie mieć bardziej sensownych zadań z na głębszym poziomie.

Poprawa marży brutto i operacyjne

Czy niszy lub rodzajowy, ostateczna parametr dla strategii marketingowej, jak to jest w końcu grabie w zyskach. w pełni zintegrowana sieć CRM Kapture optymalizuje wszystkie funkcje w firmie i pomaga zwiększyć swoje marże i operacyjną. To eliminuje złe planowanie, straty czasu ze względu na przebieg procesu masywny, słabe zarządzanie ołowiu i pozwala skupić swoją uwagę tylko na dochodowych segmentach rynku. Dostarczając to naprawdę niszy rynkowej, czego chcą, kupujesz w ich lojalności, które można wykorzystać do dalszej poprawy Customer Lifetime Value.

Ostateczne słowo w uchwycenie idealnego niszy rynkowej zasadniczo leży w zakresie automatyzacji i Skuteczność systemu CRM , aby wybrać. Kapture CRM pozwala usprawnić swoje kampanie i skupić się na dokładnym ostrości, który jest wymagany w strategii niszowych obrotu mocą segmentacji klientów, co czyni go rycerzem w lśniącej zbroi, żeby pomóc strategię marketingową niszę w niebezpieczeństwie.

CRM darmo Trail Banner

Ostatnie posty

Avatar for Subarna
Autor:
Subarna
O:
Subarna jest tkacz ekspert słów i pomysłów na Kapture CRM. Po pracy, ona można znaleźć odkrywania ulicę i wypróbowanie czegoś nowego.
Więcej artykułów autorstwa: Subarna

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

*

Śmiało pytaj
My nie gryzą
Ostatnie wiadomości o CRM

Let za rozmowę

  • Prowadzić firmę od dłoniach
  • Mają precyzyjną kontrolę nad swoimi działań sprzedażowych
  • Zapewnienie ciągłego wsparcia po każdej sprzedaży produktów