The Art of wysyłanie e-maili w branży hotelarskiej

Dom > Przemysł > Podróżować > The Art of wysyłanie e-maili w branży hotelarskiej

Email Marketing Software

PODRÓŻOWAĆ. To 6 list słowo daje gęsią skórkę na każdy wędrować połysk i entuzjastów podróży. Niektóre podróż do poszukiwania wiedzy, podczas gdy niektórzy szukają spokoju. Bez względu na to, co motywuje Cię do podróży, hotele są nieodłączną częścią podróży.

Hotel Management Software

Ta statystyka odzwierciedla globalną wartość sprzedaży detalicznej z branży hotelarskiej 2010 – 2018 wróżka z danymi za rok 2018. Wartość detaliczna globalnej branży hotelarskiej było 554.64 miliard U.S.. dolarów 2016.

To rzuca światło na szeroki zakres działalności przemysł generuje. Opierając się na różnych etapach interakcji konsumentów, tysiące e-maili z podróży i wypoczynku (Hotel) przemysł wysyłane są codziennie do abonentów na całym świecie - odgrywa kluczową rolę w maksymalizacji ROI Business za.

W celu zwabienia dotychczasowych konsumentów i witamy nowe, to kwintesencja aby zwracać uwagę do potrzeb konsumentów, mają doskonały Oprogramowanie e-mail marketingu i dać im swoją niesamowitą obsługę trzymać się. To dlatego mamy wiśni wybrał najwięcej e-maili „inspirujących”.

Witamy & Emaile sprzed przybycia

Hotel CRM

Są zestaw e-maile są wysyłane, gdy konsument robi rezerwację w hotelu. Większość powitalnych maili wyposażone krótka Dziękuję skopiować wraz z otrzymania rezerwacji pokoju.

Niedawne badania przeprowadzone przez O'Rourke Hospitality okazało się, że e-maile sprzed przybycia najbardziej popularne.

Biuletyny i oferty, z drugiej strony, były najmniej popularne na analizowanie 50,000 kampanie e-mail hotel po drugiej stronie 250,000,00 odbiorcami.

Nasz Weź: pre-stay email Hotel Indigo dysponuje dokładne szczegóły dotyczące czasu trwania pobytu. Pasek boczny po prawej stronie posiada opcję modyfikacji lub odwołania wraz z opcjami do sprawdzenia członkostwa i nagradzania preferencje, świetny sposób, aby służyć swoim klientom.

W dodatku, stopka wyposażony lokalnych informacji i atrakcji w bloku i zniżki dla kolejnych rezerwacjach. Jeden e-mail zawiera całą informację. Łatwość dostępności.

Emaile cross-selling

email marketing hotel industry

Ten e-mail przez Green Bank Hotel, sugeruje zarezerwować stolik w ich restauracji i pre-zamawiania ich homara kolację uczta. Ogólny schemat kolorów & projekt mówi o marce. Stopka oferuje sezonowy przewodnik o tym, co zrobić, gdy w Falmouth. W celu zwiększenia zadowolenia klientów, mapa został dodany z pełnych kierunkach.

Nasz Weź: Po kontroli w klientów; wysyłanie instrukcji do lokalnych atrakcji i miejsc do odwiedzenia w postaci wiadomości e-mail polecający. Kilka e-maili hotelowe wyposażone są również różne usługi świadczone przez nich, aby zawiesić klientów bardziej komfortowe & niezapomniany.

E-maile zwrotne

Email Marketing CRM

Ten e-mail informacji zwrotnej od klienta przez The Inn at Union Square umożliwia optymalne wykorzystanie białej przestrzeni nadając jej chłodne jeszcze wyraźny i subtelny wygląd. jednak, link mogły zostać zastąpione przycisku CTA, jeszcze kolor czcionki pozwala odróżnić.

Nasz Weź: Takie e-maile są wysyłane przez Hotele aby zebrać opinie użytkowników i The Inn at Union Square email trwa personalizacji klientów bardzo poważnie. Ton kopii poczty elektronicznej jest przyjazny i buduje 2-drożny rozmowy z zdaniach jak „mamy nadzieję usłyszeć swoje myśli o wizycie”.

Poza tymi, Istnieje wiele więcej e-maili, które powinny być wysyłane na zewnątrz. Za to, to zasadnicze znaczenie dla budowania niestandardowych szablonów e-mail, więc e-maile mogą być kampania gotowy. Od budowania spersonalizowanych szablonów nadawcy segmentacji, zapewnić wszystkich wiadomości e-mail kampanie są w miejscu Kapture CRM.

Stwórz & wykonać mądrzejszych kampanii email Kapture użytkownika Oprogramowanie e-mail marketingu. Wypróbuj nasz 30-dniowy darmowy okres próbny wspomaganej i wiem dlaczego marki kochają nas.

CRM darmo Trail Banner

Ostatnie posty

4 Komentarze

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

*

Śmiało pytaj
My nie gryzą
Ostatnie wiadomości o CRM

Let za rozmowę

  • Prowadzić firmę od dłoniach
  • Mają precyzyjną kontrolę nad swoimi działań sprzedażowych
  • Zapewnienie ciągłego wsparcia po każdej sprzedaży produktów