7 Przeszkód na spotkanie zakończenia projektu terminów i sposobów ich przezwyciężenia

Dom > Wydajność > 7 Przeszkód na spotkanie zakończenia projektu terminów i sposobów ich przezwyciężenia

Project Deadlines

W przemyśle Competitive, produktu lub usługi dostarczane późno jest równoznaczne z bycia niedostarczone. Jeśli oczekują na długoletnie relacje z klientami, Twoja firma potrzebuje do ustalenia jasnych terminów realizacji i utrzymania ścisłego przestrzegania tych dat.

Gdy zaangażowanych terminy są kluczowym czynnikiem w pozyskiwaniu nowych projektów, kierownicy projektów może ulec pokusie, aby ustawić datę stosunkowo nieprawdopodobne, licząc na zdolność później iterację te daty lub przesuwania pracowników do realizacji projektów na czas. Choć może to działa tylko okazjonalnie, to może potencjalnie prowadzić do wypalenia pracowników i / lub niezadowolenia klienta.

Dla dotrzymania terminów, trzeba zrozumieć przeszkód do pokonania. Tutaj zajmiemy przeszkód domyślnych lub zestawień, które należy rozwiązać przez menedżera klienta.

Czy na pewno o Ustawianie realistyczne cele robocze?

Work Targets

Nawet jeśli starają się pozyskać nowych projektów, ustalania realistycznych celów pracy jest istotna. Kiedy presją czasu, mamy tendencję do nadmiernego oszacować nasze możliwości i określone cele nieosiągalne. W swoim bestsellerze „myślenie szybkie i powolne myślenie” Nobla psycholog Daniel Kahneman opisuje, że jest to domyślny charakter naszych mózgów do przeceniania własnych możliwości i nad obietnicą terminów realizacji.

Raczej radzi myślenia poprzez różnych potencjalnych problemów i prawdziwych wyzwań projektu podejmowanych, które mogłyby przypadkowo wycofać swoje terminów projektu. Pomimo, że termin ten może początkowo pojawiają niezawodny, trzeba dokładnie sprawdzić wymagania projektowe i dostępne talent. Można również korzystać z Twojego doświadczenia zarządzania poprzednich podobnych projektów lub doświadczeń innych zespołów, które są świadome! Wszystkie te działania pozwalają wyznaczać cele, które odzwierciedlają rzeczywistość.

Wielozadaniowych lub Skupiając się na jednym projekcie?

Focus on a Single Project

Jest to odwieczne pytanie, czy powinno się wieloma zadaniami lub skupić się na jednym zadaniu na raz. Kiedy wielozadaniowość posiada własne korzyści, takie jak korzysta szczególny talent w wielu projektach, maksymalna wydajność wydaje się być osiągnięty, gdy pracownik może skupić się na jednym konkretnym projektem na raz.

zmierza również dostroić mózg do konkretnych wyzwań konkretnego projektu, pozwalając mu zwrócić na konkretne wyzwania. W tych przypadkach, pracownik wielozadaniowość może być niezbędny. W takich sytuacjach, można zorganizować konkretne wyjście pracownika należy skupić się na ograniczonej liczbie zadań, a rozkłada się wśród licznych projektach.

Czas elastyczność umożliwiając Project iteracji?

Time Management - CRM

Dobry kierownik projektu zawsze ustawia 15-20% swobodę czas dla nowego projektu. Jest to po prostu nierealne bez iteracji lub nieoczekiwanych wyzwań wyciągnąć z powrotem na swoich dat wykończenia. To normalne, że nowy pomysł może pobudzić tylko w trakcie realizacji projektu lub podejmowanie, które mogłyby znacząco poprawić swój projekt.

W tych okolicznościach, dostępność dodatkowego czasu może potencjalnie poprawić lub odwracać jakości produktów do żądanych poziomów.

Pozyskiwanie i utrzymywanie pełnego projektu Outlook

Project Organization

Nawet przy większych projektach, nie powinno być ktoś przypisuje się utrzymać pełną perspektywę o wyznaczonej projektu. Kiedy niezależne działy potrzebują wyjście z różnych części, trzeba projekt, który wynika wyjście z każdej części projektu. Jeśli to nie jest utrzymywana, może to spowodować duże oczekiwania wymiarze czasu pracy lub czasu pracy na biegu jałowym, zarówno z których może skończyć się jako marnotrawstwa zasobów. Również, istnieje niebezpieczeństwo, że różne części mogą stać się niezgodne.

Project Manager zawsze musi utrzymać optymalny obieg,koordynował części zależne od organizacji, kiedy sukces wydaje się mało prawdopodobne.

Potrzeba Ocena i Zarządzanie produktywność pracownika

Employee Productivity - KaptureCRM

Są bezpośrednio zarządzania wydajności pracowników?

Czy zezwolić lub zablokować mediów społecznych w systemach biurowych?

Czy zezwolić 3rd oprogramowania do instalacji na systemach?

Wszystkie te małe pytania potrzebują właściwych odpowiedzi, aby uruchomić organizacji w odpowiedni sposób. Jako odpowiedź na te pytania zależy od indywidualnych okoliczności, posiadające właściwe odpowiedzi mógłby zrobić dużą różnicę. Idealnie, pracownik i pracodawca powinien zawsze być w stanie śledzić przejrzysty raport produktywnego.

Rozwiązanie CRM miejsce pracy może potencjalnie pozwalają integrować różne funkcje związane z pracą w jednej platformie, umożliwiając łatwy i bezpośredni ocenę.

Ponieważ może to oznaczać,, kluczowym elementem do zakończenia projektu na czas nie jest o wiele rąk, a nawet dodając wzmocnienie siły roboczej. Raczej, wiąże świadomą analizę i iteracji wzdłuż każdym etapie realizacji projektu. Zarządzanie i dostosować swój projekt do precyzyjnego wykonania z nami, Kapture CRM.

CRM darmo Trail Banner

Ostatnie posty

Avatar for Kapture CRM
Autor:
Kapture CRM
O:
Jest to admin.
Więcej artykułów autorstwa: Kapture CRM

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

*

Śmiało pytaj
My nie gryzą
Ostatnie wiadomości o CRM

Let za rozmowę

  • Prowadzić firmę od dłoniach
  • Mają precyzyjną kontrolę nad swoimi działań sprzedażowych
  • Zapewnienie ciągłego wsparcia po każdej sprzedaży produktów