5 Narzędzia CRM Sales optymalizujące pozyskiwanie klientów

Dom > Produkty > Obroty > 5 Narzędzia CRM Sales optymalizujące pozyskiwanie klientów

Narzędzie CRM Sales

Przedsiębiorcy odkryli to kosztuje pięć razy więcej, aby zdobyć nowego klienta niż utrzymanie jednego.

Koszt zakupu nowego prowadzenie nie jest liczbą można kichać na. w rzeczywistości, chyba że przewody są twoje kwalifikacje i chętny do słuchania wiadomości, strategia nabycie potrzebuje dobrego długie spojrzenie.

W celu zaangażowania potencjalnych klientów w wielu urządzeń w wielu kanałach, trzeba dane. Oraz z oprogramowaniem CRM, jesteś w stanie stworzyć przegląd 360 stopni z każdej osoby, z którą łączą się z.

Wraz ze wzrostem liczby kanałów do pozyskiwania klientów są dywersyfikacji, lejek sprzedaży, które można umieścić je na potrzeby zamawiać i łatwe do opanowania.

ZA CRM Sales jest łatwym w użyciu rozwiązanie w chmurze, które firmy wykorzystują do zarządzania, priorytety i analizować ich procesy sprzedażowe na jednej desce rozdzielczej.

W tym artykule przyjrzymy się pięciu narzędzi CRM, że oferty sprzedaży, które optymalizują swoją strategię pozyskiwania klientów;

1. Wielokierunkowy kanał przewodu odbiorcza

Ta skrzynka odbiorcza służy jako jednego okna do oferty z wszystkich kanałów. Skrzynka odbiorcza wygląda podobnie do jednej Gmail, ale jedyną różnicą jest to - można rozmawiać, czat, e-mail lub nawet tekst prowadzi z poziomu jednego okna.

Tak szybko, jak ołów jest generowany, wydaje się w tym oknie. Skrzynka odbiorcza posiada wszystkie informacje o tym ołowiu, nazwy, telefonicznych i internetowych czatów. Auto CRM przydziela nowy przewód do zespołu sprzedaży, jak również.

2. Lead Management Tools

Gdy przewód został wygenerowany. Nadszedł czas, aby je zakwalifikować. Główni narzędzia punktacji pozwala oznaczyć nowych potencjalnych tak gorąco, Ciepło lub zimno perspektywy.

Sprzedawca może również skonfigurować śledzenie terminów stąd. Powiadomienia te mogą być ustawione zgodnie kiedy następnym follow up jest. Przed dniem obserwacji, zawiadomienie jest generowany.

Można nawet aktualizować dalszych działań zapytanie tutaj na podstawie swojej ostatniej rozmowie z perspektywą.

3. Sales Reporting Tools

Aby upewnić się, że koszt ołowiu jest najniższy, the Chmura raportowanie sprzedaży Oferuje nam raporty na naszej wydajności źródła ołowiu. Można również spojrzeć na liczbę zamknięć dla potencjalnych klientów generowanych z poszczególnych kanałów.

Raport wydajność indywidualnych sprzedaży wyświetlone są dane dotyczące działalności zespołu, takich jak liczby wykonanych połączeń, liczba przewodów generowane etc.

5. Daily Planner

Zespoły sprzedaży mogą otrzymać wyraźne instrukcje dotyczące ich codzienne follow-up i spotkania z klientami za pośrednictwem powiadomień utworzonych poprzez codzienne planisty. To narzędzie pozwala wybrać klientom / prowadzi ścigasz i pozwala przypisać go do osób w zespole. Każdy z nich potem dostaje powiadomienie na ich liście zadań zaktualizowanej.

4. mobile CRM

The mobilny CRM Jest to świetny sposób, aby spotkania twarzą w twarz bardzo skuteczne narzędzie do wstępnie wybrać dobre perspektywy. Główni narzędzia punktacji w telefonie mogą być stosowane przewody tag, skonfigurować w następujący sposób i blisko więcej ofert.

Narzędzia geotagging pokazać, gdzie zespół sprzedaży jest w tej dziedzinie oraz zapewnia, że ​​żaden fałszywy czek w tych wykonywane są za pośrednictwem aplikacji.

Wniosek

Z mocą skrzynce Omnichannel i ołowiu narzędzi zarządzania, CRM to idealne oprogramowanie dla zespołu sprzedaży do zarządzania, priorytety i śledzić z odpowiednimi przewodami. Podczas pozyskiwania klientów, stosunek dolarów wydane na nabycie wartości dożywotnią do potrzeb klienta, aby zoptymalizować. CRM oferuje dane, które można przełożyć na podjęcie działań w tym celu. Z widokiem 360 stopni z historii zakupów klienta, można zmaksymalizować upsells zwiększyć - dolarów zarobionych na klienta nabyte.

Szukasz CRM? Spróbuj Kapture sprzedaży Chmura zA dARMO 30 Dni.

Ostatnie posty

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

*

Śmiało pytaj
My nie gryzą
Ostatnie wiadomości o CRM

Let za rozmowę

  • Prowadzić firmę od dłoniach
  • Mają precyzyjną kontrolę nad swoimi działań sprzedażowych
  • Zapewnienie ciągłego wsparcia po każdej sprzedaży produktów